Jak można aktywizować osoby starsze?

Jak-mozna-aktywizowac-osoby-starszeBycie seniorem nie musi oznaczać ciągłego siedzenia w domu w samotności. Choć dzisiejsze tempo życia sprawia, że często dorosłe dzieci nie mają czasu zająć się swoimi rodzicami w podeszłym wieku, istnieje wiele możliwości aktywizowania osób starszych. Zarówno sami seniorzy, jak i ich bliscy powinni zadbać o to, aby zapewnić najstarszym członkom rodziny jakieś zajęcia.

Aktywizacja osób starszych – przykłady

Istnieje wiele form aktywizacji osób starszych. Niektóre można wykorzystać w domu, zachęcając bliskich do wspólnych gier czy rozwiązywania krzyżówek, które pomogą utrzymać sprawność umysłu. Jednym z najlepszych sposobów na aktywizację osoby starszej jest wyciągnięcie jej na spacer. Przy pięknej pogodzie senior ma okazję dotlenić ciało i umysł, a jednocześnie rozruszać kości.

Jeżeli domownicy i bliscy seniorów nie mają czasu na udział w aktywizacji, osoby starze mogą skorzystać z ofert różnego rodzaju placówek i instytucji. Dużą popularnością cieszą się między innymi:

  • uniwersytety trzeciego wieku – w wielu miastach seniorzy mogą skorzystać z możliwości aktywizacji poprzez działalność edukacyjną, społeczną i kulturalną. Uniwersytet trzeciego wieku to dla osoby starszej miejsce, w którym może spotkać się z rówieśnikami i zdobywać nowe doświadczenia. Taka forma aktywności zmniejsza ryzyko demencji i depresji, związanej z osamotnieniem;
  • wolontariat – z takiej formy aktywizacji często korzystają seniorzy, którzy lubią spotykać się z ludźmi, a co więcej, pragną im pomagać. Będąc wolontariuszem, można uzyskać poczucie satysfakcji i spełnienia, a jednocześnie zapełnić czas czymś pożytecznym;
  • klub seniora – takie instytucje bardzo często organizują różnego rodzaju zajęcia dla seniorów, np. wycieczki, turnieje gier planszowych, wyjścia do teatru, opery itp.
  • domy seniora – dom seniora, który zapewnia osobom starszym odpowiednią opiekę, dba także o to, aby rezydenci mieli szansę skorzystać z różnego rodzaju aktywności, takich jak zajęcia fizyczne, muzyczne, wycieczki i inne zajęcia grupowe.

Aktywizacja seniorów – aktywność fizyczna

Im jesteśmy starsi, tym spada nasza sprawność fizyczna. Proces ten można jednak spowolnić, stawiając na regularny ruch. Jedną z najlepszych opcji aktywizacji seniorów, jest aktywność fizyczna. Mogą to być wspomniane wcześniej spacery, wycieczki na rowerze lub nordic walking. Dużym powodzeniem cieszy się również aqua aerobic dla osób starszych. Ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają zachować sprawność, ale też mogą działać odprężająco. Systematyczny ruch wspomaga metabolizm, pomoże zachować dobrą mobilność, poprawi krążenie i może stymulować odporność.

Dlaczego aktywizacja osób starszych jest ważna?

Starzenie się organizmu wiąże się z wieloma niedogodnościami, które wpływają na samopoczucie fizyczne i psychiczne osób starszych. Aktywizacja seniorów ma na celu zapobiec konsekwencjom izolacji społecznej i przyczynić się do zachowania dobrej kondycji nawet w podeszłym wieku.  Aktywizacja może nie tylko zapobiec depresji, związanej z samotnością, ale też zwiększyć niezależność seniorów do późnych lat.