Jak opiekować się osobą starszą?

Wraz z wiekiem wiele osób traci siły, pojawiają się również schorzenia, które wymagają niemal całodobowej opieki ze strony bliskiej. Opieka nad osobą starszą nie należy do najłatwiejszej, ale czy są pewne schematy, które możemy zastosować by być wsparciem dla najbliższych? Jak opiekować się osobą starszą

Kiedy jesteśmy młodzi wydaje nam się, że nigdy nie będziemy wymagać opieki ze strony bliskich. Tymczasem zdarza się, że w wyniku chorób będziemy od nich uzależnieni. Ale nawet bez problemów zdrowotnych wiele starszych osób wymaga opieki. Na czym ona polega i czy jesteśmy wstanie ją zapewnić?

Podstawowa opieka nad osobą starszą

Jeśli masz wśród bliskich osobę starszą, wiesz że wymaga ona specjalnego traktowania. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o schorzenia, ale o ogólną formę. Seniorzy nie zawsze mają siły by zrobić duże zakupy, czy pójść na spacer. Podstawowa opieka nad osobą starszą powinna zatem obejmować pomoc przy podstawowych elementach.

Może to być regularne robienie zakupów, wyjście na wspólny spacer czy pomoc w porządkach. Ale dla wielu osób bardzo ważny jest też kontakt, dlatego warto dzwonić, odwiedzać i rozmawiać.

Pomoc dla osób ze schorzeniami

Wraz z wiekiem pojawiają się choroby, które utrudniają codzienne funkcjonowania. Zdarza się, że w ich wyniku wiele osób nie jest wstanie opuścić mieszkania czy zaspokoić podstawowych potrzeb. W niektórych chorobach, takich jak alzheimer, pozostawienie osoby starszej samej jest również niebezpieczne dla jej zdrowia.

Takie osoby wymagają bardzo specjalistycznej opieki, nierzadko przez całą dobę. Musimy zająć się nimi podobnie, jak dzieckiem – pomóc w kąpieli, w jedzeniu, ale też i zabrać do lekarza czy na terapię. Tego typu opieka to pełen etat, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Profesjonalna pomoc dla osób starszych

W przypadku osób, które wymagają opieki przez cały czas warto skorzystać z profesjonalnej opieki. Może to być opiekunka, która będzie przychodzić codziennie i zajmować się osobą starszą albo Dom Opieki. W tym drugim przypadku senior ma zapewnioną opiekę przez 24 godziny.

Ale Dom Seniora to również bardzo dobre miejsce dla osób starszych, które wciąż pozostają w dobrej formie. Duża ilość zajęć, a także towarzystwo i profesjonalna opieka sprawia, że dłużej cieszą się oni dobrym zdrowiem.

Dom Opieki dla osób starszych

W Domu Opieki pracuje wyszkolony i wykwalifikowany personel, który zadba o każdego pacjenta dostosowując zarówno zajęcia, jak i aktywność indywidualnie do potrzeb każdego z mieszkańców. Nadzór kadry lekarskiej pomaga również w szybkiej reakcji w przypadku nagłych problemów zdrowotnych.

Dom Seniora to najlepszy sposób by zaopiekować się osobą starszą i pozwolić jej cieszyć się jesienią życia.