Jak wybrać dom opieki, na co zwrócić uwagę przy wyborze?

dom starościPodjęcie decyzji o powierzeniu opieki nad osobą starszą i/lub niesamodzielną pracownikom wyspecjalizowanej placówki jest trudne. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią opiekę w warunkach domowych. Zwłaszcza, w przypadku osób, które wymagają stałej opieki pielęgniarskiej oraz wsparcia ze strony fizjoterapeuty. Czasami problem stanowią bariery architektoniczne, które uniemożliwiają seniorowi samodzielne opuszczanie mieszkania. Innym razem trudności nastręczają codzienne czynności. Mając na względnie dobrostan seniora i nasz własny warto rozważyć wybór rekomendowanego Domu Spokojnej Starości, w którym profesjonalna pomoc idzie w parze z kameralną, domową atmosferą.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki?

Wybór domu opieki należy uzależnić od indywidualnego stanu zdrowia i mobilności przyszłego pensjonariusza. W przypadku seniorów cieszących się siłami witalnymi warto wybrać ofertę placówki, która zapewnia rozrywkę i daje możliwość spędzania wolnego czasu w preferowany sposób. Dodatkowym atutem będą liczne kółka zainteresowań i zajęcia warsztatowe sprzyjające rozwijaniu dotychczasowego hobby. W przypadku seniora borykającego się z problemami zdrowotnymi w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na zaplecze medyczne. Dobrze wybrać ośrodek, przy którym funkcjonuje poradnia lekarska i który zapewnia całodobową opiekę pielęgniarską.

Co jeszcze jest istotne?

Lokalizacja ośrodka jest bardzo istotna. Z jednej strony powinno nam zależeć na malowniczej okolicy, która stwarza optymalne warunki do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Z drugiej nie powinniśmy zapominać o dojazdach. Długie dojazdy nie sprzyjają regularnym wizytom, w efekcie czego Pensjonariusz może się czuć pozostawiony sam sobie. W przypadku dużych ośrodków miejskich warto rozważyć wybór domu opieki zlokalizowanego na przedmieściach lub na terenie okolicznych miejscowości – na tyle daleko od ścisłego centrum, aby zapewnić ciszę i spokój, a zarazem na tyle blisko, aby regularne dojazdy nie nastręczały problemów najbliższym.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem są warunki bytowe. Dom opieki czy też dom seniora to nowy dom naszej babci, dziadka, mamy czy taty. Podobnie jak my, seniorzy również chcą się czuć komfortowo w swoich pokojach, czerpać z zalet przestrzeni prywatnej i korzystać z udogodnień oferowanych przez najbliższą okolicę miejsca zamieszkania. W tym przypadku, z udogodnień dostępnych w ośrodku i na jego terenie. Dostęp do parku, siłowni, sali fitness czy krytego basenu to z pewnością duży atut.