Jak wygląda rehabilitacja w domu opieki?

W domach opieki przebywają pacjenci z różnymi schorzeniami – w niektórych przypadkach są to choroby przewlekłe, które wymagają stałej terapii pod okiem profesjonalistów. Dlatego też, w domu seniora dostępnych jest wiele zajęć, które poprawiają stan zdrowia starszych osób. Jak wygląda rehabilitacja i czy na pewno jest pomocna? 

Jak wygląda rehabilitacja w domu opieki?Rehabilitacja to jedno z podstawowych zajęć, które wspiera leczenie poszczególnych chorób. Odpowiednio prowadzone zajęcia pomagają walczyć z bólem i przywracają sprawność. Tego typu formę aktywności doskonale znamy z turnusów rehabilitacyjnych w sanatoriach, ale jak wygląda ona w domu opieki?

Opieka w domu seniora

Domy seniora zapewniają podopiecznym szereg zajęć i aktywności, dzięki którym osoby starsze mogą walczyć z dolegliwościami i kontynuować wcześniejsze terapie. Jedną z nich jest rehabilitacja – zarówno wynikająca z urazów mechanicznych, jak i ta po wylewie czy poudarowa. W każdym z tych przypadków właściwie prowadzone zajęcia są kluczowe do odzyskania chociażby częściowej sprawności.

Każdorazowo rehabilitacja w domach opieki dobierana jest indywidualnie do pensjonariusza, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki i wspomóc leczenie. 

Kto decyduje o rehabilitacji w domu seniora?

W domach seniora przebywają pensjonariusze z różnymi schorzeniami, a nad poprawą zdrowia gości czuwa wykwalifikowany zespół. Każdy z mieszkańców domu opieki otrzymuje od lekarza indywidualne zalecenia, które są następnie wprowadzane w życie przez personel placówki.

W niektórych przypadkach rehabilitacja może przebiegać grupowo, ale przeważnie zajęcia są indywidualne i obejmują różne zabiegi pod okiem fizjoterapeuty – mogą to być ćwiczenia, ale również i specjalistyczne masaże, które przywracają formę.

Rehabilituje się nie tylko ciało, ale również umysł, dlatego zajęcia rehabilitacyjne często są uzupełniane o spotkania z psychologiem czy terapeutą.

Czy zajęcia rehabilitacyjne w domu opieki są tak samo wartościowe, jak w sanatorium?

Wiele osób decyduje się na pobyt w sanatorium wierząc, że pobyt w placówce przywróci im formę. Choć oczywiście miejsca uzdrowiskowe mają swoje indywidualne walory, rehabilitacja zarówno w domu opieki, jak i w sanatorium przebiega w podobny sposób, pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

Dom opieki to doskonałe wsparcie w powrocie do zdrowia. Dzięki całodobowemu wsparciu specjalistów i znakomitej kadrze, seniorzy mogą cieszyć się doskonałymi zajęciami, które pomogą im odzyskać siły.