Na czym polega tryb dzienny w domu opieki?

Domy opieki coraz częściej oferują tak zwany tryb dzienny – na czym on polega i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością wśród seniorów? I czy każdy może z niego skorzystać? Na czym polega tryb dzienny w domu opieki

Gdy jesteśmy młodzi nasz dzienny rytm jest ustabilizowany poprzez codzienne chodzenie do pracy. Po przejściu na emeryturę, po utracie bliskich i znajomych, zdarza się że osoby starsze tracą sens życia. Pomocne może być w tym zapisanie się na tryb dzienny w domu opieki – to doskonała szansa, by powrócić do aktywności i wpaść w dzienny rytm.

Co zapewnia dzienny tryb w domu opieki?

W domu opieki pensjonariusze mają możliwość udziału w wielu zajęciach – to joga, wspólne spotkania, aktywność na świeżym powietrzu czy wycieczki. Tego typu atrakcje przeznaczone są dla mieszkańców domów opieki, ale drzwi otwarte są również dla seniorów, którzy nie chcą zamieszkać w domach na stałe, a jednocześnie chcą mieć uporządkowany i aktywny tryb dnia. W trybie dziennym pensjonariusze mogą zatem brać udział we wszystkich zajęciach, skorzystać z opieki medycznej, a jednocześnie wciąż wracać na noc do własnego domu.

W trybie dziennym oprócz różnego rodzaju zajęć, seniorzy mają również zapewniony posiłek – obiad. Z trybu dziennego można korzystać przez około 8 godzin dziennie – najczęściej od rana, do godzin popołudniowych.

Pomoc dla najbliższych, czyli dzienny tryb w domu opieki

Mimo, że z dziennego trybu korzystają przede wszystkim seniorzy, którzy chcą pozostać aktywni i mieć kontakt z rówieśnikami, z takiego trybu korzystają również osoby opiekujące się seniorami, szczególnie jeśli nie mogą zapewnić im całodobowej opieki, a wymaga tego stan ich zdrowia.

W takim wypadku to osoby bliskie przywożą osoby starsze na czas swojej pracy i odbierają je po południu. Podobnie, jak w przypadku aktywnych seniorów, pensjonariusze mają dostęp do opieki medycznej, zajęć, a także rehabilitacji.

Czy warto korzystać z dziennego trybu w domu opieki?

Dzienny tryb to doskonały sposób, by przekonać się, czy dom opieki jest rzeczywiście dla nas. W ten sposób możemy poznać innych pensjonariuszy oraz sam dom i oswoić się z personelem. Ale korzystanie z domu opieki w trybie dziennym to przede wszystkim doskonały sposób na nawiązanie nowych znajomości i pozostanie aktywnym. 

W ciągu dnia wszyscy pensjonariusze domu opieki mogą brać udział w różnego rodzaju aktywnościach, które wpływają pozytywnie na stan naszego ciała oraz ducha. To również doskonały sposób, aby znaleźć nowe hobby lub pasje, które przywrócą radość życia.