Wyżywienie w domu opieki

dieta senioraWyżywienie odgrywa bardzo ważną rolę w opiece nad seniorem. Wielodyscyplinarne podejście do procesu żywienia w domu opieki to najlepszy sposób na uniknięcie ryzyka niedożywienia osób starszych, które często borykają się brakiem apetytu. Utrata apetytu, choć naturalna po 60. roku życia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest zachęcanie seniora do jedzenia i spożywania urozmaiconych posiłków.

Jaka powinna być dieta seniora?

W wyniku zmian zachodzących w naszym organizmie wraz z postępującym procesem starzenia, spada zapotrzebowanie na kalorie. Zapotrzebowanie na kalorie osoby po 60. roku życia jest nawet do 40% mniejsze niż w przypadku osoby dwudziestoletniej. Nie oznacza to jednak, iż senior powinien jeść mniej. Dieta seniora powinna być mniej kaloryczna, ale jednocześnie zaspakajać zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zachwianie równowagi między spożywanym pokarmem, a jego wartością odżywczą może skutkować niedożywieniem, które wpływa negatywnie na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

Niedożywienie seniora

Niedożywienie w przypadku osób starszych może wynikać z dwóch powodów:

  • Niedożywienia ilościowego – niedożywienie ilościowe ma miejsce w sytuacji, w której podaż energii pochodzącej z posiłków w stosunku do zapotrzebowania organizmu jest zbyt mała.
  • Niedożywienia jakościowego – niedożywienie jakościowe ma miejsce w sytuacji, w której dochodzi do niedoboru określonych składników mineralnych lub witamin, które nie są dostarczane w odpowiedniej ilości lub nie są właściwie wchłanianie, albo są w nadmiernym stopniu wydalane przez organizm.

Przyczyn niedożywienia należy upatrywać w problemach związanych z funkcjonowaniem jamy ustnej, chorobach przewodu pokarmowego, chorobach endokrynologicznych, farmakoterapii oraz innych jednostkach chorobowych. Problemem może być również nieodpowiednie dopasowanie diety do indywidualnych potrzeb organizmu. W tym ostatnim przypadku rozwiązanie stanowi personalizacja diety seniora.

Dieta seniora w domu opieki

W przypadku seniorów wymagających spersonalizowanej diety warto zwrócić szczególną uwagę na możliwości danej placówki w tym zakresie. Wiele ośrodków korzysta z oferty zewnętrznych firm cateringowych. Część z nich oferuje personalizację diet, ale niestety nie wszystkie. Znacznie lepszym wyborem w przypadku seniorów wymagających indywidualnego planu żywieniowego jest wybór domu  opieki z własną kuchnią. Własna kuchnia to nie tylko możliwość dostosowania diety do indywidualnych potrzeb pensjonariuszy, to także duża różnorodność serwowanych dań, które są zawsze świeże i aromatyczne. Oddziaływanie na zmysły węchu i wzroku sprzyja poprawie apetytu i tym samym, pomaga przeciwdziałać negatywnym skutkom niedożywienia.